Czy starość to radość? czyli jak oswoić proces starzenia

 

Społeczne postrzeganie starości różni się w zależności od kultury, społeczeństwa i okresu historycznego. To, jak ludzie postrzegają starość, może wpływać na sposób, w jaki starsi ludzie są traktowani i jak sami się czują. W niektórych kulturach seniorzy traktowani są z szacunkiem i uznaniem, w innych starość może być marginalizowana lub postrzegana negatywnie. Bez względu na to, w jakim społeczeństwie żyjemy, proces starzenia jest naturalną częścią życia, która może być oswojona i zarządzana w zdrowy sposób.

Kim są osoby wysoko wrażliwe (WWO)?

 

Osoby wysoko wrażliwe charakteryzują się wyjątkową wrażliwością na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, mają głębsze odczucia emocjonalne i są bardziej podatne na stres, bodźce sensoryczne oraz zmiany w otoczeniu. Warto zaznaczyć, że bycie osobą wysoko wrażliwą nie jest zaburzeniem ani wadą. To po prostu inny sposób odbierania i przetwarzania bodźców, który ma swoje zalety i wyzwania.

Kiedy warto udać się do psychiatry?

 

DEPRESJA_SALOMON

Wiele osób sceptycznie lub z oporem podchodzi do skorzystania z pomocy psychiatry. Wynika to niejednokrotnie ze stereotypów i uprzedzeń wobec psychiatrii, a także obaw wobec pierwszej wizyty u specjalisty.
Tymczasem warto zdać sobie sprawę, że leczenie psychiatryczne jest stosowane nie tylko w przypadku poważnych chorób psychicznych, ale również w sytuacjach, gdy osoba po prostu potrzebuje wsparcia w radzeniu sobie z codziennymi problemami, stresem czy emocjami.

Jak radzić sobie z emocjami?

 

Regulacja emocji odnosi się do zdolności kontrolowania i zarządzania swoimi emocjami w różnych sytuacjach życiowych. Jest to proces, w którym osoba stara się rozpoznać, zrozumieć i odpowiednio reagować na swoje emocje, tak aby były one odpowiednie i korzystne w danym kontekście.

Zdefiniuj swoje potrzeby – poradnictwo psychologiczne czy psychoterapia*? 

 

Rzadko się mówi o rozróżnieniu między poradnictwem psychologicznym (ang. counseling), a psychoterapią, a dość często zdarza się, że terminy te są ze sobą mylone i osoby uczestniczące w poradnictwie psychologicznym spodziewają się psychoterapii lub odwrotnie. Zarówno jedna jak i druga forma pomocy jest potrzebna, ale wymaga innego sposobu oddziaływania i kierowana jest do osób o innym typie potrzeb.

Zniekształcenia poznawcze – co to?

 

Niekiedy nasz mózg chce ułatwić sobie życie i idzie „na skróty” w przetwarzaniu i interpretowaniu naszych sytuacji. Najczęściej niestety próbuje nas przekonać do rzeczy, które nie są prawdziwe – dokłada lub umniejsza na znaczeniu sytuacjom w naszym życiu.
Każdy z nas doświadcza zniekształceń, często zupełnie nieświadomie. Jest to normalne i chyba niemożliwym jest tego uniknąć. Lecz jednak gdy stają się one nasilone i dominują nasze postrzeganie rzeczywistości robi się niebezpiecznie.

Jak radzić sobie z lękiem i niepokojem w czasie kryzysu?

 

nogi, buty, miasto

Nastał teraz ciężki czas dla wszystkich. Wiele osób jest obciążonych psychicznie wskutek aktualnych wydarzeń. Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami o pandemii: w telewizji, radiu, internecie czy gazetach. Nasz dotychczasowy styl życia stanął na głowie, wielu z nas martwi się o zdrowie swoje i najbliższych czy o sytuację ekonomiczną – bez wątpienia osoby, które mają skłonność do przeżywania lęków, są narażone na emocjonalne kryzysy, ale i nie tylko one. Problem ten może dotyczyć nas wszystkich.

Objawy depresji – jak wspierać chorego

 

kobieta, stały kamień, wody

Smutek, który towarzyszy nam od czasu do czasu, to normalny element naszego życia. Jest reakcją na mniejsze lub większe niepowodzenia. Kiedy jednak przygnębienie towarzyszy nam każdego dnia przez dłuższy okres i znacząco utrudnia codziennie funkcjonowanie, jego przyczyną może być depresja.