Blog

Poradnia psychologiczna

Terapia kompleksów, czyli co twierdzą psychologowie na temat „zbędnego bagażu”

Kompleksy. Jaka właściwie jest ich geneza? W dzieciństwie zaczyna się od odstających uszu, piegów, noszenia okularów, otyłości lub niedowagi, bycia „mięczakiem” albo „głupim”… Powodów jest tak wiele, że nie sposób je wszystkie wymienić. W utwierdzaniu w pewnych przekonaniach „pomagają” nam koledzy i koleżanki ze szkolnej ławki. Wystarczy kilka razy usłyszeć, że jest się „grubasem”, „okularnikiem” czy „rudzielcem”, aby podświadomie utożsamić się z tym stwierdzeniem. Dzieci potrafią być okrutne, a życie z kompleksami (czasami) – nie do zniesienia. 

więcej...

Uzależnienie – kiedy się zaczyna, a kiedy kończy?

Wchodząc w kontakt z substancjami psychoaktywnymi (np. z alkoholem, narkotykami, lekami czy dopalaczami), musimy być świadomi zagrożenia nałogiem. Teoretycznie nie jest to możliwe od pierwszego zażycia – w praktyce jednak zawsze musi być ten pierwszy raz żeby się uzależnić. Problem związany z używaniem substancji psychoaktywnych jest powszechnym zjawiskiem zarówno wśród młodzieży jak i dorosłych. Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z nałogiem jest terapia grupowa. Dzięki wsparciu psychoterapeuty oraz innych osób borykających się z podobnymi problemami, łatwiej uświadomić sobie pewne procesy, a tym samym stawić im czoła.

więcej...

Kiedy dziecko nie jest bite... a jednak doświadcza przemocy

Słowo „przemoc” kojarzy nam się głównie z fizyczną formą agresji, znęcaniem się, maltretowaniem i molestowaniem seksualnym. Tymczasem istnieją mniej zauważalne formy przemocy, które także pozostawiają trwały ślad na psychice ofiar. Przeczytaj więcej o przemocy emocjonalnej i pasywnej.

więcej...
Skontaktuj się z nami!

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

urodziny dla dzieci katowice | najszybszy światłowód ostrów wielkopolski z błyskawicznym podłączeniem | dźwigi osobowe | lampka ceramiczna | laserowy paintball