Psycholog, psychoterapeuta Łódź

Skontaktuj się z nami

Psychoterapeuta


Będąc u chorej babci w szpitalu byłam świadkiem rozmowy starszej kobiety ze swoją niespełna czterdziestoletnią synową. Obie płakały pocieszając się wzajemnie, podnosząc na duchu.
Z kontekstu rozmowy można było wnioskować, że chodziło o ich zmarłego syna i męża. Młodsza kobieta mówiła:
- I mama wie, po śmierci męża nie mogę sobie znaleźć miejsca, cały czas płaczę, nie chce mi się żyć… Lekarz u którego byłam powiedział mi, że powinnam iść do psychologa, bo sama sobie z tym  nie poradzę…

Wielu z nas w swoim życiu słyszało o kimś, kto korzystał z pomocy psychologa, czy z psychoterapii. Niekiedy my sami znajdowaliśmy się w trudnej życiowej sytuacji (depresja, stany lękowe, żałoba, uzależnienie lub trudne relacje z bliskimi). Wtedy zazwyczaj próbujemy sobie wytłumaczyć, że tak musi być, a problemy pojawiają się po to, abyśmy mogli w później docenić piękno życia. Niestety nie zawsze pomaga szukanie pocieszenia u przyjaciół lub sięganie po zioła uspakajające.

W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Rozmowa z profesjonalistą, który znajduje się obok problemu, pomoże Wam obiektywnie spojrzeć na daną kwestię.

Wachlarz życiowych trudności, z którymi spotykamy się w Poradni Rodzinnej Salomon jest naprawdę szerokie. Na szczęście sposobów na pomoc jest jeszcze więcej!

Psycholog czy psychoterapeuta?

psycholog psychoterapeuta Łódź - Poradnia Salomon

Różnica pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą jest znacząca. Psycholog to osoba z wykształceniem magisterskim z psychologii, natomiast psychoterapeuta to osoba, która po studiach magisterskich ukończyła specjalistyczne szkolenie z zakresu prowadzenia psychoterapii. Ponadto odbyła własną psychoterapię, aby lepiej zrozumieć siebie, swoje ograniczenia i możliwości, a tym samym by profesjonalnie pomagać innym. Psychoterapeuta poddaje swoją pracę stałej superwizji (refleksji) bardziej doświadczonego specjalisty oraz nieustannie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe.

Psychoterapeuta może być ze swojego bazowego wykształcenia psychologiem, socjologiem, lekarzem medycyny, pedagogiem. Natomiast psycholog nie może być psychoterapeutą bez ukończenia wieloletniego psychoterapeutycznego szkolenia.

Zwyczajowo psycholog jest osobą, która prowadzi proces diagnostyczny oraz udziela konsultacji psychologicznych. Psychoterapeuta zaś to osoba, która pomaga człowiekowi, prowadząc proces psychoterapii metodami i technikami odpowiednimi dla nurtu, w którym się kształcił.

Konsultacja psychologiczna czy psychoterapia?

Konsultacje psychologiczne to jedno lub dwa spotkania dotyczące konkretnego problemu, natomiast psychoterapia jest o wiele dłuższym procesem, który ma doprowadzić do poprawy samopoczucia, wyzdrowienia i lepszego życia po terapii. W czasie psychoterapii pacjent przygląda się swoim uczuciom, potrzebom, relacjom z innymi ludźmi oraz sposobom reagowania na konkretne sytuacje. Psychoterapeuta jest towarzyszem, który wspiera leczenie, nie oceniając decyzji, zachowań ani uczuć danej osoby.

Nurty psychoterapeutyczne

Istnieje wiele nurtów psychoterapeutycznych, które różnią się między innymi: metodami pracy, technikami, a także podejściem oraz czasem trwania terapii. Psychoterapia wciąż się rozwija, dlatego powstają coraz to nowe nurty, odpowiadające na pojawiające się potrzeby osób żyjących w tak dynamicznie zmieniających się czasach. 

 

Kilka słów o każdym podejściu do psychoterapii:

terapia psychodynamiczna

Trwa długo, od kilku miesięcy do kilku lat. Zakłada, że w każdym człowieku są nieuświadomione siły, mechanizmy, nierozwiązane konflikty, które rozwijają się w dzieciństwie i powodują problemy w dorosłym życiu. Terapeuta jest bardziej słuchaczem, który zachęca pacjenta do dzielenia się swoimi myślami, emocjami, fantazjami.

terapia poznawczo-behawioralna

trwa najczęściej od kilku do kilkunastu tygodni (choć może być dłuższa) i zakłada, że o jakości pacjenta decyduje jego sposób myślenia. Praca terapeuty polega zatem na zmianie sposobu myślenia i zachowania osoby, która się zwróciła z problemem. Terapeuta jest zatem ekspertem, który uczy pacjenta radzenia sobie w życiu.

terapia ericksonowska

może trwać od kilku tygodni do kilku lat w zależności od celu, jaki chce osiągnąć pacjent oraz od problemu, z którym się zgłasza. Celem tego rodzaju psychoterapii jest znalezienie zasobów potrzebnych do zajścia zmiany w każdym człowieku. Terapia skoncentrowana jest na teraźniejszości, nie opiera się więc na sięganiu w przeszłość pacjenta, jeżeli nie jest to konieczne, aby wywołać zmianę obecnego życia danej osoby.
Terapeuta może być dyrektywny. Jest to terapia dla osób indywidualnych, rodzin, par.

terapia humanistyczna

jest zgodna z zasadą, że każdy człowiek dąży do równowagi. Koncentruje się na tu i teraz. Zakłada, że człowiek reaguje utrwalonymi reakcjami i chcąc być akceptowanym przez innych, blokuje swój potencjał, swoje uczucia. może trwać od kilku do kilkunastu tygodni choć bywa, że trwa dłużej.

terapia systemowa

trwa z reguły od kilku tygodni do około roku. Zakłada, że nie można analizować zachowań człowieka w oderwaniu od środowiska (czyli od systemu), ponieważ w relacjach każdy na każdego oddziałuje, tym samym wywołując uczucia i reakcje. Podejście to jest stosowane głównie w terapii par oraz rodzin. Terapią systemową jest także podejście ericksonowskie.


Badania dotyczące skuteczności psychoterapii potwierdzają, że nie istnieje jeden skuteczniejszy nurt psychoterapeutyczny.
Pomimo, że różne podejścia korzystają z innych technik i metod, wszystkie są podobnie skuteczne. Wynika to z faktu, że głównymi czynnikami leczącymi w psychoterapii jest relacja terapeutyczna (pacjent-terapeuta) oraz motywacja pacjenta do osiągnięcia zmiany.


Psychoterapeuci świadczący usługi w Poradni Salomon pracują w każdym z powyższych nurtów. Każdy ze specjalistów nabywał swoje umiejętności w innej szkole psychoterapeutycznej. Naszym celem jest zapewnienie Państwu możliwości wyboru specjalisty, który w pełni będzie odpowiadał Państwa potrzebom.

Motywacja do podjęcia terapii


„Chodziłem raz w tygodniu na własną terapię. Długo to trwało. Nic się nie zmieniało, analizowaliśmy – głównie przeszłość.
Byłem bardzo sfrustrowany. Miałem wrażenie, że moja terapeutka również. Pewnego razu powiedziała „Eric mam dla Ciebie dobrą wiadomość, za trzy miesiące przechodzę na emeryturę. Nie zamierzam pracować ani dnia dłużej. Trzeba by chyba bomby atomowej, by Cię zmienić”. Wróciłem do domu. Słowa terapeutki nie dawały mi spokoju i po raz pierwszy zastanowiłem się, czego ja chcę od terapii. Przez trzy miesiące zrobiłem więcej niż przez poprzednie siedem lat”.
/Greenleaf, 2015/

Jeśli myślimy o podjęciu psychoterapii, ważne jest to, abyśmy zastanowili się, co chcemy poprzez nią osiągnąć. Dlaczego chcemy to zmienić i co będziemy w stanie zrobić i jaki wysiłek włożyć, by współpracować dla własnego dobra ze specjalistą. Psychoterapia jest skutecznym sposobem pomagania ludziom w trudnych sytuacjach życiowych, rodzinnych, a także w terapii różnego rodzaju zaburzeń, jednak do osiągnięcia sukcesu potrzebne jest zaangażowanie osoby, która zwraca się po pomoc.

Psycholog, psychoterapeuta jest osobą wspierającą pacjenta w podejmowaniu tego wysiłku oraz towarzyszącą mu w trudnościach i w trakcie drogi do oczekiwanych zmian. Pacjent zawsze może liczyć na naszą pomoc!

Jakie są rodzaje psychoterapii/terapii?

indywidualna

Są to spotkania, podczas których obecny jest wyłącznie pacjent i specjalista. Ten rodzaj terapii ma na celu rozwiązanie wskazanego przez daną osobę problemu lub wsparcie jej rozwoju osobistego.

małżeńska, par

Spotkania polegają na rozmowie terapeuty z małżeństwem bądź parą i mają na celu rozwiązanie problemów, które pojawiły się w ich relacji (kryzysu, zdrady, choroby).

rodzinna

Polega na spotkaniach rodzin z terapeutą lub dwojgiem terapeutów; czasem dziecka z jednym z rodziców, czasem samych rodziców, a czasem całej rodziny w celu zmiany reakcji emocjonalnych, zachowań jednego lub wszystkich członków rodziny. Terapia dzieci zwykle podejmowana jest w systemie rodzinnym.

grupowa

Terapia polegająca na zebraniu grupy osób z podobnymi problemami. Spotkania grupy odbywają się z terapeutą, który zachowuje właściwe proporcje grupy i prowadzi grupę do uzyskania celu. Członkowie grupy są dla siebie wsparciem.

uzależnień

Terapia osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki) lub uzależnionych behawioralnie (seks, hazard, zakupy, jedzenie itd.). Spotkania z terapeutą w celu wyeliminowania zachowań uzależnieniowych i odzyskania kontroli nad własnym życiem.

 

Oferujemy pomoc psychologów, psychoterapeutów i seksuologów mających wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie psychologii klinicznej, społecznej i seksuologicznej – w tym także doświadczenie w opracowywaniu sądowych dokumentów diagnostycznych. Prowadzimy psychoterapię indywidualną i rodzinną. Pracujemy zgodnie z Kodeksem Etycznym Psychoterapeuty i Kodeksem Etycznym Psychologa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Dbamy o nasz rozwój osobisty i zawodowy poprzez nieustanne podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Cechuje nas uczciwość zawodowa i osobista.


Zapraszamy do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczenia!

Specjaliści

Lidia Przezak

Lidia Przezak

Psycholog, Certyfikowany Psychoterapeuta

Agnieszka Pawlak

Agnieszka Pawlak

Pedagog, Psychoterapeuta

Jakub Kalinowski

Jakub Kalinowski

Psycholog, Psychoterapeuta

Kinga Grabarczyk

Kinga Grabarczyk

Psychoterapeuta par

Agnieszka Maczugowska

Agnieszka Maczugowska

Psycholog, Psychoterapeuta

Maria Stacherska

Maria Stacherska

Psycholog, Psychoterapeuta

Jarosław Grabarczyk

Jarosław Grabarczyk

Psychoterapeuta par, coaching małżeński

Aleksandra Domagała

Aleksandra Domagała

Psycholog, Psychoterapeuta

Piotr Niedzielski

Piotr Niedzielski

Specjalista terapii uzależnień, pedagog

Magdalena Rucińska

Magdalena Rucińska

Psychoterapeuta, Psychoonkolog

Agnieszka Świderek

Agnieszka Świderek

Psycholog, Psychoterapeuta

Skontaktuj się z nami!

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

imprezy firmowe katowice | najszybszy światłowód racibórz z błyskawicznym podłączeniem | przenosnik paskowy