Terapia par i małżeństw

Skontaktuj się z nami

Aby dwoje umiało dalej się kochać.
O terapii małżeństw i par.

Czy każde małżeństwo, związek dwojga ludzi da się uratować? Jak być razem, gdy zostaliśmy zdradzeni przez bliską osobę, gdy wypaliło się uczucie, gdy związkiem zaczynają rządzić złe emocje, a w relacji dominuje brak zrozumienia i zaufania oraz wzajemna niechęć? Jak być razem, gdy życie seksualne już nie cieszy, stało się rutyną, do zbliżeń dochodzi bardzo rzadko lub wcale albo pojawiają się poważne trudności? 

 

Wreszcie jak być razem, gdy nie można mieć własnych dzieci lub też kłopoty z dziećmi powodują ciągłe konflikty w związku i permanentny brak czasu dla siebie, gdy nadmiar pracy zawodowej lub jej brak zaburzają relację między dwojgiem, do tej pory, kochających się ludzi?

 

Jeśli Twój związek trawią poważne trudności zapewne czujesz, że masz dość. Wydaje Ci się że dusisz się w związku, że nic nie da się zrobić, jednocześnie wiedząc, że dalsze trwanie doprowadzi do pogłębienia problemów i rozstania. Na myśl o własnym związku odczuwasz bezradność, zrezygnowanie, zmęczenie, odtrącenie i szereg innych negatywnych emocji. Twój związek, aby przetrwać, potrzebuje pomocy.

Terapia par i małżeństw Łódź

Terapia małżeńska / terapia par prowadzona przez doświadczonego psychoterapeutę pomoże Wam na nowo zrozumieć siebie i wzajemne potrzeby oraz oczekiwania wobec związku, ułatwi przezwyciężenie problemów, które trapią związek. Terapia stanowi bezcenny czas, gdy dwoje ludzi, pomimo trudności, postanawia zawalczyć o swój związek.

 

Terapeuta jest osobą, która wskaże Wam właściwą drogę do uzdrowienia relacji i pomoże zbudować satysfakcjonujący dla Was obojga związek, oparty o trwałe fundamenty. Terapeuta jako osoba patrząca na związek z zewnątrz, będzie potrafiła spojrzeć obiektywne na sytuację, widząc niejednokrotnie więcej, niż sami partnerzy. 

 

W Poradni Rodzinnej Salomon w Łodzi celem terapii dla par jest pomoc w przezwyciężeniu kryzysu i uzdrowieniu relacji, tak aby mogła ona trwać dalej i była ponownie źródłem radości w Waszym życiu.

Dlaczego kryzys w związku może prowadzić do ulepszenia relacji?

Występowanie kryzysów w sposób nieunikniony wiąże się z naturalnym rozwojem związku. Kryzysy w związku często oznaczają zmaganie się z czymś, co wywołane zostaje różnymi czynnikami jak zdarzenia losowe, nagłe zmiany do których jesteśmy nieprzygotowani, co może prowadzić do zaburzenia równowagi w relacji parnerskiej. Często kryzys jest związany z jakimś przełomem życiowym, zwrotem, czasem robienia bilansu zysków i strat jak np. podczas tak znanego wszystkim - kryzysu wieku średniego.

 

Każdy człowiek indywidualnie się rozwija, więc takie momenty przełomowe następują w toku jego życia i są w to życie wpisane. Relacja między dwojgiem ludzi rozwija się także, a co za tym idzie, zmienia się i wystawiona jest na wiele prób. Różna jest dynamika zmian w związku kobiety i mężczyzny w zależności od ich wieku, sytuacji rodzinnej, osobowości.

 

Często pierwszym czasem próby dla pary jest pojawienie się w ich życiu dziecka. Do tej pory, we dwoje mogli ten czas poświęcać sobie, rozwijać swoje pasje, być blisko siebie zawsze, gdy o tym zdecydowali. Ten porządek zostaje zachwiany w chwili, gdy w domu pojawia się trzecia osoba – mały, bezbronny i całkowicie uzależniony od osoby dorosłej - człowiek. Uwaga kobiety w tym okresie koncentruje się na potrzebach dziecka i może ona mniej czasu poświęcać partnerowi. To z kolei może wywołać pierwszy kryzys.

 

Takich momentów w relacji kobiety i mężczyzny jest więcej. Nie zawsze umiemy radzić sobie z występującymi kryzysami. Prawdą jest, że każdy kryzys stwarza zagrożenie dla związku, ale może być także szansą na jego wzmocnienie, na nabycie nowych umiejętności radzenia sobie z problemami i przewartościowania dotychczasowych przekonań. Jeśli para wspólnie stawi czoła kryzysowi może być to czas wykorzystany do przejścia na inny etap relacji, bardziej dojrzałej, relacji w której partnerzy dając sobie wolność, dbają wzajemnie o własne potrzeby, będąc dla siebie wsparciem i inspiracją.

 

Czy terapia małżeńska / terapia par zawsze jest potrzebna?

Pomoc terapeuty nie zawsze jest konieczna. W pierwszym etapie partnerzy samodzielnie próbują poradzić sobie z problemami zaburzającymi prawidłową relację między nimi. Najczęściej są w stanie wspólnymi siłami naprawić własny związek. Zdarza się jednak też, że pomimo wielu podejmowanych przez parę wysiłków, wciąż tkwią oni w sidłach toksycznej relacji lub też problem jest na tyle przygniatający, iż dobra wola nie wystarcza, aby zażegnać kryzys. Czasem mimo dobrych chęci, małżonkowie lub partnerzy nie są w stanie w ogóle dojść do porozumienia. Niejednokrotnie też na odbudowaniu relacji zależy tylko jednej ze stron konfliktu. Wówczas naturalną reakcją powinno być zasięgnięcie pomocy psychologa specjalizującego się w terapii par i małżeństw.

 

Czy w terapii par można uczestniczyć samemu?

Zasadniczo terapia małżeństw i par skierowana jest do obojga. Zdarza się jednak, iż jedna strona nie chce przyjść na terapię. Z doświadczeń naszej poradni małżeńskiej wynika, że warto podjąć próbę zawalczenia o związek u początku nawet samemu. Bywa, że partner widząc wysiłek i starania o naprawę relacji z drugiej strony, sam postanawia jednak dołączyć do podjęcia pracy nad odbudowaniem związku.

 

Terapeuta, do którego się udamy, odpowie na wszystkie nasze pytania i wątpliwości. Będzie służył wsparciem, chcąc dla naszego związku jak najlepiej.

 

Ile trwa terapia małżeńska / terapia dla par?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jak poważnym kryzysie jest relacja między partnerami, jak bardzo są zmotywowani do naprawy związku, jak szczerzy będą z terapeutą w czasie trwania sesji oraz jaki wysiłek podejmą dla siebie wzajemnie między sesjami terapeutycznymi.

 

Terapia może potrwać od kilku do kilkudziesięciu spotkań. Czas jej trwania ustalany jest w indywidualnej rozmowie z terapeutą i może ulegać zmianie na prośbę pary.

 

Jeśli Twój związek przeżywa kryzys, którego nie jesteście w stanie samodzielnie przezwyciężyć, pozwólcie, aby w Waszą relację wkroczył psycholog. W Poradni Rodzinnej Salomon w Łodzi pracują terapeuci par i małżeństw z imponującym doświadczeniem. To dzięki ich pomocy, wiele wydawałoby się niemożliwych do naprawienia relacji, odrodziło się. Jeśli pragniesz ponownie cieszyć się szczęściem w związku skorzystaj z pomocy poradni małżeńskiej.

Poradnia małżeńska Łódź

Specjaliści

Agnieszka Pawlak

Agnieszka Pawlak

Pedagog, Psychoterapeuta

Jakub Kalinowski

Jakub Kalinowski

Psycholog, Psychoterapeuta

Kinga Grabarczyk

Kinga Grabarczyk

Psychoterapeuta par

Jarosław Grabarczyk

Jarosław Grabarczyk

Psychoterapeuta par, coaching małżeński

Aleksandra Domagała

Aleksandra Domagała

Psycholog, Psychoterapeuta

Skontaktuj się z nami!

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

www.poradniasalomon.pl