Terapia rodzinna Łódź

Skontaktuj się z nami

Terapia rodzinna

Rodzina to słowo, które u wielu osób wywołuje ciepłe odczucia. To właśnie wśród najbliższych każdy człowiek powinien przychodzić na świat i dorastać. Większość ludzi, idąc za przykładem swoich rodziców, decyduje się na założenie własnej rodziny, dzięki której może rozwijać swoje pasje, w pełni uczyć się miłości, wzajemnego szacunku, zrozumienia i zaufania...


Niestety nie wszyscy mają takie szczęście. Czasami do domu rodzinnego wkraczają problemy, które zaburzają relacje międzyludzkie. W takich sytuacjach dom przestaje być azylem, w którym odpoczywamy od zgiełku, pracy, nauki, hałasu i świata zewnętrznego. Terapia rodzinna w Poradni Salomon w Łodzi przychodzi z pomocą, w momencie kryzysu. Dzięki wsparciu specjalistów można pokonać codzienne problemy i podjąć decyzje, dzięki którym zostanie przywrócona magia wspólnie spędzanych chwil.


Dla niektórych – wizyta w poradni rodzinnej to „ostatnia deska ratunku”, sprawiająca, że święta, urodziny czy zwyczajne „dzień dobry” – ponownie nabierają sensu.
Bez względu na wszystko, należy pamiętać, że zadaniem rodziny jest wzajemne wsparcie, jedność i troska.

Terapia rodzinna a diagnostyka relacji pomiędzy dorosłymi

Wiele małżeństw borykających się z problemami, czeka do ostatniej chwili zanim podda się profesjonalnej terapii dla rodzin. Niestety w tej kwestii czas działa na niekorzyść. Nie można zbyt długo zwlekać, ponieważ im szybciej powierzy się swoje troski profesjonalnym psychologom, tym bardziej zwiększa się szansę na szybkie powodzenie terapii. W momencie, kiedy bliscy zamiast cieszyć się wspólnie spędzanymi chwilami, zadają sobie ból, wzajemnie obwiniając się, powinni pomyśleć o wizycie w poradni rodzinnej. Dzięki temu kryzysy szybko zostaną zażegnane, a członkowie rodziny przestaną oddalać się od siebie i ponownie będą czerpać radość z bycia razem.

Najczęstszymi problemami, z którymi spotykamy się w naszej przychodni rodzinnej w Łodzi są:

  • różnica charakterów (na przykład: jedna osoba jest nadmiernie wybuchowa, a inna wycofana, brakuje wówczas poczucia bezpieczeństwa, co powoduje rozluźnienie relacji);
  • uzależnienie,
  • codzienność i problemy zawodowe,
  • czy brak dobrej komunikacji.


Wszystkie wspomniane kwestie są komplikacjami, które usypiają miłość, jednocześnie powodując rozczarowanie i znużenie. Z wyjątkowo trudnymi sytuacjami mamy do czynienia, jeżeli w konfliktach rodzinnych biorą udział również dzieci. Najmłodsi zawsze znajdują się w centrum problemów małżeńskich, czego następstwem są kłopoty wychowawcze, z którymi dorośli nie potrafią sobie poradzić. Napięcie wzrasta, a tym samym konflikty wzmagają się. Wtedy zadajemy sobie pytanie: czy trwać w tym dla dobra dzieci kosztem swojego szczęścia, a może to nie ma sensu i lepiej się rozstać.

O bliskość zawsze warto walczyć! Każda terapia rodzinna uświadamia, że nawet w chwilach największych kryzysów należy zrobić wszystko, aby zmienić na lepsze zaistniałą sytuację... Małżonkom zalecamy przypomnienie sobie wspólnych wspaniałych chwil i uzmysłowienie sobie, że choć czasu nie da się cofnąć, na przyszłość wciąż ma się wpływ!

Poradnia rodzinna niezastąpione wsparcie podczas rozwiązywania konfliktów z dziećmi

Terapia rodzinna kierowana jest również do małżeństw, które mają kłopoty związane z dziećmi. W takich przypadkach bardzo często kwestią sporną są problemy szkolne, agresja, bunt przeciw dorosłym, zaburzenia odżywiania czy nałogi. Wówczas rodzice odczuwają bezradność i złość wobec dziecka, to natomiast pogłębia kryzys.


Wbrew pozorom, często to dziecko poprzez swoje objawy (nadpobudliwość, bunt, wycofanie) woła o pomoc i wsparcie dla całej rodziny, „krzycząc” o to, aby ponownie stała się kochającą i bezpieczną „przestrzenią” dla jego dalszego rozwoju. W takiej sytuacji, jeżeli małżeństwo zbyt długo będzie zwlekało z wizytą w poradni rodzinnej, problemy będą się mnożyć. Profesjonalna diagnostyka i doradztwo to najprostsza recepta na szczęście Twojej rodziny!

Czynniki zewnętrzne w świetle terapii dla rodzin

Czasem rodzina przeżywa silny kryzys: śmierć kogoś bliskiego, utratę pracy jednego z małżonków lub chorobę, wtedy sytuacja zmienia się i trzeba znaleźć siły, aby na nowo wszystko poukładać.


To prawdziwe wyzwanie, czasem zbyt trudne by rodzina poradziła sobie z tym sama. Wtedy potrzebuje wsparcia i pomocy ze strony poradni rodzinnej. Część osób jednak niechętnie dzieli się swoimi problemami, uznając terapię za krępującą. Należy jednak podejść do terapeuty jak do doktora, którego obowiązuje tajemnica lekarska. Można więc mu zaufać i przy jego pomocy szybko i długofalowo wyeliminować ze swojego życia dylematy rodzinne.

Terapia rodzin to droga do zrozumienia wzajemnych potrzeb

Spotkanie rodziny z terapeutą trwa od 1-1,5 h w zależności od ustaleń i potrzeb pacjentów. W sesjach terapeutycznych zwykle uczestniczą wszyscy to znaczy – małżeństwa i dzieci.


W poradniach rodzinnych terapeuci pracują samodzielnie lub w porozumieniu z innym terapeutą w tzw. koterapii. Zadaniem specjalistów jest wsparcie grupy borykającej się z kryzysem głównie poprzez przyglądanie się ich wzajemnych relacjom i zależnościom pomiędzy określonymi osobami. Dzięki takiemu podejściu podczas terapii rodzinnej specjaliści mogą komentować usłyszane wypowiedzi, tym samym pomagając rodzinie wyrażać wzajemne oczekiwania i potrzeby. Od tego pozostaje już tylko krok do zrozumienia drugiego człowieka.


Każda poradnia rodzinna ma jedną zasadę – terapeuta musi być osobą bezstronną, która nie opowiada się za żadną z osób. Jest natomiast kompanem towarzyszącym rodzinie w rozwiązywaniu problemów.

Jak przebiega terapia dla rodzin?

W czasie sesji terapeuta może prosić o opowiedzenie niektórych sytuacji z życia rodziny oraz o podzielenie się uczuciami, które w tych momentach towarzyszyły. Może zdarzyć się również, że osoba prowadząca terapię rodzinną poprosi dziecko o narysowanie czegoś lub ustawienie klocków, a osoby dorosłe o zmianę miejsca siedzenia.

Wszystko, co dzieje się na sesjach terapeutycznych zależne jest od sposobu pracy terapeuty i szkoły, w jakiej nabywał umiejętności. Sesje odbywają się w warunkach zaufania, bezpieczeństwa i ciszy. Czas, który rodzina przeznacza na terapię często jest pierwszym czasem od dawna, gdy w rozumiejącej atmosferze członkowie rodzin wypowiadają najgłębsze myśli.

Terapia rodzinna prostuje drogi, często pomaga w zobaczeniu, że rodzina tak naprawdę się kocha tylko zagmatwała się w trudach życia. Sesje rodzinne pomagają przywracać harmonię i chęć dalszego wspólnego życia.

Jak długi jest proces terapii rodzinnej?

To sprawa indywidualna, która zależy od bardzo wielu czynników, głównie jednak od podejścia do leczenia osób, które zgłaszają się do poradni. Czasem wystarczy kilka sesji, innym razem potrzeba roku lub dwóch. Po kilku pierwszych spotkaniach poradnia rodzinna ustala czas trwania terapii oraz cele, jakie rodzina chce osiągnąć.

Co zrobić, by znaleźć dobrego terapeutę rodzinnego?

W Poradni Rodzinnej Salomon w Łodzi pracują doświadczeni terapeuci systemowi, rodzinni. Należy w celu umówienia wizyty skontaktować się z naszym sekretariatem. Czasem trzeba nieco naświetlić problem, a wtedy nasz sekretariat dobierze odpowiedniego specjalistę do Państwa potrzeb. 

Specjaliści

Agnieszka Pawlak

Agnieszka Pawlak

Pedagog, Psychoterapeuta

Maria Stacherska

Maria Stacherska

Psycholog, Psychoterapeuta

Aleksandra Domagała

Aleksandra Domagała

Psycholog, Psychoterapeuta

Skontaktuj się z nami!

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

bezawaryjny światłowód jelenia góra od sprawdzonego dostawcy | bezawaryjny światłowód oleśnica od sprawdzonego dostawcy | bezawaryjny światłowód kędzierzyn koźle od sprawdzonego dostawcy | szybki i bez limitu danych internet prepaid w najlepsze cenie