W poradni Salomon w Łodzi prowadzimy terapię rodzinną. Pomagamy rodzinom w momentach kryzysu. Pomagamy pokonać trudności, podjąć decyzje, dzięki którym wszyscy członkowie rodziny będą ponownie cieszyć się ze wspólnie spędzanych chwil. Podjęta terapia rodzinna może sprawić, że święta, urodziny czy zwyczajne spotkania w gronie bliskich osób ponownie nabiorą sensu i dla każdej osoby staną się powodem do radości i czerpania przyjemności ze wspólnego życia.

Zadaniem rodziny jest troska, wsparcie, tworzenie jedności i poczucia bezpieczeństwa. Jednak rodzina to grupa, która się przeistacza, ewoluuje, dojrzewa. Każdy członek rodziny zmienia się w swoim tempie. Wraz ze zmianami pojawiają się nowe potrzeby i oczekiwania wobec rodziny. Często dochodzi do niezrozumienia i konfliktów wśród najbliższych. Kiedy rodzina przestaje funkcjonować prawidłowo, staje się problemem dla wszystkich bliskich. Dom przestaje być azylem, w którym możemy się schować przed zgiełkiem, pracą, hałasem, światem zewnętrznym.

Terapia rodzinna – relacje dorosłych w grupie

Wiele małżeństw boryka się z problemami, nie podejmując terapii. Czas w przypadku rodzinnych problemów nie działa na korzyść. Zbyt długie zwlekanie pogłębia konflikt, członkowie rodziny zaczynają zadawać sobie ból, obwiniają się, oddalają się od siebie, skupiają się na tym, co złego zrobiła im druga osoba, zamiast skupić się na sobie i swojej roli w grupie. Dzięki wizycie u specjalisty – terapeuty rodzinnego, kryzysy mogą zostać szybko zażegnane. Każdy członek rodziny spojrzy na sytuację rodzinną z innej perspektywy, nabierze dystansu, podejmie refleksję. Zachęcamy do szybkiej reakcji i konsultacji z psychoterapeutą rodzinnym – jak tylko zaczynają się pojawiać przeciągające się w czasie problemy.

Problemy a terapia rodzinna

Najczęstszymi problemami, z jakimi przychodzą do nas rodziny, są:

  • uzależnienia i problem współuzależnień,
  • problemy wynikające z różnicy charakterów i trudności w znalezieniu wspólnego punktu widzenia,
  • brak dobrej komunikacji,
  • codzienność i problemy zawodowe.

Pojawiające się komplikacje powodują rozczarowanie i znużenie życiem rodzinnym. Wyjątkowo trudne są problemy rodziny, w których biorą udział dzieci. Z problemów rodziców często rodzą się problemy wychowawcze, których nie da się wyeliminować bez zmiany w całej rodzinie. Rosnące napięcie wzmaga częstotliwość i intensywność pojawiających się konfliktów. Rodzice zaczynają zastanawiać się, co jest lepsze dla dzieci – rozstanie czy poświęcenie siebie i tkwienie w nieszczęśliwym związku.

Bliskość jest niezwykle ważna i zawsze warto o nią zawalczyć. Terapia rodzinna jest szansą na przywrócenie bliskości, jej zdefiniowanie na nowo, poprawienie sytuacji wszystkich członków rodziny. Nie da się wrócić do przeszłości, można jednak zmienić wspólną przyszłość.

Konflikty z dziećmi w terapii rodzin

Terapia rodzinna to rodzaj oddziaływania terapeutycznego skierowany do małżeństw borykających się z problemami z dziećmi. Problemy szkolne, bunt, agresja, zaburzenia odżywiania czy nawet nałogi często stają się kwestią sporną rodziców. Bezradność rodziców rodzi złość wobec dziecka, co pogłębia kryzys całej rodziny.

Dziecko poprzez objawy takie jak bunt, wycofanie czy nadpobudliwość woła o pomoc i wsparcie dla całej rodziny. W przypadku pojawiających się problemów wychowawczych warto skonsultować się z terapeutą rodzinnym, by problemy te nie mnożyły się. Profesjonalna diagnostyka i doradztwo są niezastąpione w uzyskaniu szczęścia rodzinnego!

Terapia dla rodzin w przypadku kryzysów zewnętrznych

Czasem zdarza się, że rodzina przeżywa silny kryzys wywołany przez czynniki zewnętrzne, np. śmierć bliskiej osoby, utratę pracy przez jednego z partnerów, chorobę. W takiej sytuacji wszyscy w rodzinie muszą znaleźć siłę, by na nowo poukładać swoje życie, a to prawdziwe wyzwanie. Niekiedy nie radzimy sobie z takimi trudnościami, wtedy istotna jest pomoc terapeuty rodzinnego.

Warto myśleć o terapii rodzinnej jak o wizycie u lekarza, którego obowiązuje tajemnica lekarska. Terapeuta jest zaufaną osobą, przy pomocy której można wyeliminować dylematy i trudności, w przypadku których nie widać pozytywnego rozwiązania.

Zrozumienie wzajemnych potrzeb w terapii rodziny

Spotkanie rodziny z terapeutą zazwyczaj trwa około 1,5 h. Czas ten może wydłużyć się lub skrócić – w zależności od potrzeb i ustaleń. W sesjach uczestniczą zazwyczaj wszyscy członkowie rodziny (małżonkowie i dzieci). Zadaniem terapeuty jest przyglądanie się relacjom i zależnościom w rodzinie, terapeuta komentuje i parafrazuje usłyszane wypowiedzi, pomagając w ten sposób w wyrażaniu wzajemnych potrzeb i oczekiwań. Terapeuta musi być osobą bezstronną wobec rodziny, nie może opowiadać się za żadną ze stron.

W naszej poradni terapeuci pracują samodzielnie lub w tak zwanej koterapii, czyli w porozumieniu z innym terapeutą.

Jak przebiega terapia rodzinna?

Sesje z terapeutą rodzinnym to spotkania polegające na opowiadaniu niektórych sytuacji z życia rodziny, dzieleniu się uczuciami i obawami. Dzieci często proszone są o wykonanie rysunku lub ustawienie klocków. Wszystko, co dzieje się na spotkaniu, zależy od sposobu pracy danego terapeuty oraz umiejętności wynikających z ukończonej szkoły psychoterapeutycznej. Sesje terapii rodzin to czas, kiedy rodzina spotyka się w celu rozmowy w atmosferze otwartości i zrozumienia.

Sesje rodzinne przywracają harmonię i uświadamiają rodzinie, że problemy, z którymi się mierzą w tym momencie, to zagmatwanie w trudach życia, które da się wyprostować i ulepszyć sytuację.

Ile trwa terapia rodziny?

To oczywiście kwestia indywidualna, zależna od problemu i stopnia zaawansowania konfliktu. Po kilku pierwszych spotkaniach terapeuta jest w stanie ocenić, ile czasu powinna trwać terapia, aby rodzina osiągnęła cele, jakie pragnie osiągnąć.

W poradni Salomon w Łodzi z rodzinami pracuje psycholog Marta Korporowicz. Zapraszamy na konsultacje.