Usługi

Informacje ogólne

„Psychiatra szuka odpowiedzi na pytanie, jaki jest człowiek naprawdę, co kryje się pod maską jego mimiki, gestów i słów”.

Antoni Kępiński

Czym zajmuje się psychiatra?

Właściwie powyższy cytat mógłby wystarczyć jako odpowiedź na pytanie, czym tak naprawdę zajmuje się psychiatra. Ten specjalista poszukuje drogi, jak pomóc drugiemu człowiekowi, aby ulżyć mu w cierpieniu. Psychiatra posiada odpowiednie kompetencje, ponieważ kilkanaście lat zdobywa wiedzę i umiejętności, aby prowadzić skuteczne terapie.

Każdy psychiatra najpierw musi skończyć 6-letnie studia medyczne, zyskując tytuł lekarza medycyny, a następnie jeszcze 5-letnią specjalizację dotyczącą zdrowia psychicznego.

Psychiatra zatem przez 11 lat poznaje tajniki ludzkiego organizmu i psychiki, uczy się rozpoznawać, co się w nas dzieje i jak temu zaradzić, żeby było lepiej.

Jakie stereotypy krążą na temat psychiatrów?

Niestety, wciąż w naszej przestrzeni kulturowej, zwłaszcza w naszym kraju istnieje wiele stereotypów na temat psychiatry oraz wizyt w jego gabinecie. Powszechnie uważa się, że są to lekarze „od wariatów, psychopatów i ludzi kompletnie nie radzących sobie z życiem lub chorych psychicznie”.

Wiele osób ma w głowie sceny z filmu „Lot nad kukułczym gniazdem”, gdzie krępowano ludzi, leczono elektrowstrząsami i poddawano lobotomii.

Takie mylne wyobrażenia często blokują nas przed wizytą u psychiatry, podczas gdy jest to taki sam lekarz jak np. ortopeda, z tą różnicą, że nie leczy on układu kostnego a zajmuje się ludzką psychiką.

Jak przebiega wizyta u psychiatry?

Wizyta u psychiatry wygląda podobnie jak u każdego innego specjalisty. Lekarz na początku robi wywiad, pytając o ważne sprawy zdrowotne, nasze emocje, zachowania. W ten sposób chce jak najlepiej poznać pacjenta, aby dobrać odpowiednie leczenie. W związku ze swoim medycznym wykształceniem psychiatra może wypisywać leki, czego nie może robić psycholog i psychoterapeuta. 

Obawy, które często towarzyszą pacjentom przed wizytą u psychiatry

Niektórzy pacjenci boją się wizyty u psychiatry, ponieważ nie wiedzą, czy będą w stanie otworzyć się przed obcym człowiekiem i opowiedzieć o trudnych sprawach. Takie obawy są zupełnie niepotrzebne! Wykwalifikowany psychiatra widząc nasze trudności, pomoże nam odpowiednio dobranymi do naszych potrzeb pytaniami.

Życie człowieka obfituje w sytuacje i etapy, w których doświadczamy problemów oraz kryzysów. Czasem zamiast męczyć się i cierpieć z powodu trudnych emocji jak np. stany depresyjne, huśtawki nastrojów lub lęki, które paraliżują, warto udać się po pomoc.

Skuteczne leczenie psychiatryczne umożliwia człowiekowi normalne funkcjonowanie w społeczeństwie oraz powrót do podejmowania swoich ról zawodowych. Często leki przepisywane są czasowo, do momentu gdy człowiek „stanie mocno na własnych nogach”. Czasem leczenie psychiatryczne wspomaga działania psychoterapeutyczne, a po zakończeniu terapii lub w jej trakcie psychiatra wycofuje leki, widząc że pacjent znacznie lepiej radzi sobie w życiu.

W Poradni Salomon pracuje lekarz z dużym doświadczeniem i ludzkim, życzliwym spojrzeniem na człowieka. Przyjdź, daj sobie pomóc!

Specjaliści

Bogna Andrzejczak

Bogna Andrzejczak

Specjalista psychiatra

Skontaktuj się z nami!

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

najszybszy światłowód racibórz z błyskawicznym podłączeniem