Terapia grupowa Łódź

Skontaktuj się z nami

Terapia grupowa

Terapia grupowa dla nieśmiałych?


"Dwie różne formy terapii ilustrowały różnicę między tym, co daje nam terapia grupowa z akcentem na bycie z ludźmi, a tym,

co zyskujemy dzięki terapii indywidualnej - z jej akcentem na bycie ze sobą samym i w sobie samym".

Irvin D. Yalom       

Poradnia Rodzinna Salomon zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie i ukończone liczne szkolenia branżowe. Przygotowując dla swoich Pacjentów plan terapii, odchodzimy daleko od stereotypu psychoterapii prowadzonej przez analityka, który notuje, co mówi leżąca na kozetce osoba poddana leczeniu...


Wiele osób myśli o spotkaniu ze specjalistą, jak o czymś bardzo trudnym. Z reguły jednak zmienia się to już po pierwszym spotkaniu z psychologiem lub psychoterapeutą. Wbrew pozorom o swoich problemach łatwiej jest nam opowiedzieć osobom zupełnie obcym niż naszym bliskim. Właśnie dlatego terapia grupowa jest tak skuteczna. Kiedy mówisz, co Cię trapi ludziom przeżywającym dokładnie to samo, widzisz, że nie jesteś wyjątkiem i w przyszłości łatwiej podejmujesz właściwe decyzje.


Psychoterapia grupowa jest bardzo skuteczną formą leczenia lęków społecznych i szeroko rozumianych problemów interpersonalnych. Ta forma psychoterapii sprawdza się nawet w przypadku osób bardzo nieśmiałych i wycofanych.


Psychoterapia grupowa kierowana jest również do osób z zaburzeniami osobowości lub chorobami psychicznymi (tj. schizofrenią, różnymi psychozami czy zaburzeniami borderline). Grupę terapeutyczną prowadzi jeden lub dwóch psychoterapeutów, którzy czuwają nad procesem, jaki zachodzi w danym zespole pacjentów. Ponadto psychoterapeuta koordynuje pracę grupy, określa jej skład i czuwa nad jej organizacją, ustalając wraz z jej członkami wspólne założenia.

Grupa terapeutyczna w kontekście terapii grupowej

Terapia grupowa bazuje na tym, że głęboko zakorzenionym instynktem każdego człowieka (jako istoty społecznej) jest poszukiwanie bliskości i kontaktów z innymi ludźmi. Siła tej formy psychoterapii tkwi we wsparciu innych osób w rozwiązywaniu danej kwestii.


Zwykle grupę terapeutyczną tworzą osoby o podobnych problemach np. osoby doświadczające przemocy, uzależnione, współuzależnione, chore na określoną chorobę, starsze, ofiary przemocy, samotne matki oraz inne, które łączy podobny życiowy trud.


Na psychoterapii grupowej spotyka się zwykle od 9 do 13 osób. Sesje odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu.

Psychoterapia grupowa – czym różni się grupa otwarta od grupy zamkniętej?

Grupa zamknięta to taka, w skład której na każdej sesji wchodzą te same osoby. Stały skład oznacza, że do grupy nie może dołączyć nikt nowy. Czas pracy takiego zespołu biorącego udział w psychoterapii grupowej jest raczej określony.


Grupa otwarta natomiast umożliwia to, aby podczas trwania jej pracy różne osoby mogły do niej dołączać w każdym momencie terapii. Tak samo dany członek grupy może w dowolnej chwili zakończyć psychoterapię. Czasem więc ktoś kończy już terapię, podczas gdy kolejna osoba dopiero ją zaczyna. Nie określa się początku i końca czasu pracy takiej grupy.


Każda grupa psychoterapeutyczna pracuje według ustalonych przez siebie samą zasad. Zwykle zalicza się do nich m.in. swoboda wypowiedzi bez krytyki innych, zwracanie się do siebie po imieniu, punktualność i zasada dyskrecji (czyli zachowanie tajemnicy o sprawach poruszanych podczas pracy grupy).

Co jest czynnikiem leczącym w psychoterapii grupowej?

Podczas terapii indywidualnej bardzo ważne jest nawiązanie relacji pomiędzy pacjentem i terapeutą. W przypadku psychoterapii grupowej bardzo ważną rolę odgrywa nie tylko kontakt z prowadzącym, ale przede wszystkim stosunki, które nawiązują się pomiędzy członkami grupy. Pacjenci mają tendencję do wchodzenia w zależności podobne do tych, które tworzą na zewnątrz. Podczas pracy grupy oraz dzięki informacjom zwrotnym od osób postronnych, mogą przyjrzeć się swoim reakcjom oraz uczuciom, jakie rodzą się podczas interakcji. Odkrywają również, jakie role przyjmują w życiu i co jest ich konsekwencją.


"W grupie funkcjonujemy mniej więcej tak samo jak w świecie i odzwierciedla ona nasze podejście do ludzi i do życia.

Każdy stwarza sobie w grupie taki sam rodzaj otoczenia i kontaktów z ludźmi, jakie ma w życiu".

Irvin D. Yalom       

Nasi psychologowie i psychoterapeuci widzą podczas swojej pracy jak bardzo dla pacjenta pomocne jest wsparcie płynące od grupy. Podobną rolę odgrywa możliwość przeżywania trudności w zaufanym i bezpiecznym otoczeniu.


Podczas terapii grupowej nasi psychoterapeuci model pracy, dobierają tak, aby była ona pomocna w leczeniu każdego z członków danego zespołu.


Terapia grupowa to doskonała forma leczenia dla wszystkich, którzy doświadczyli trudnych relacji z innymi ludźmi. Taka forma psychoterapii udowadnia wcześniej rozczarowanej osobie, że członkowie grupy potrafią ją zrozumieć i są godni zaufania, co później przekłada się na postrzeganie reszty społeczeństwa. Siła, która tkwi we wsparciu grupy jest niezwykle istotnym czynnikiem leczącym.

Terapia grupowa w Poradni Rodzinnej Salomon – usługi psychologa i psychoterapeuty

Poradnia Rodzinna Salomon dysponuje salami terapeutycznymi dla prowadzenia zajęć grupowych oraz posiada wykwalifikowany zespół psychologów i psychoterapeutów specjalizujących się w pracy grupowej. Zapraszamy osoby, które doświadczyły straty, żałoby, dorastały w rodzinie z problemem uzależnienia, same są osobami uzależnionymi, a także rodziców którzy szukają wsparcia w procesie wychowawczym oraz osoby, które chciałyby poprawi swoje relacje z innymi ludźmi.


Zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: a.pawlak@poradniasalomon.pl 

Specjaliści

Maria Stacherska

Maria Stacherska

Psycholog, Psychoterapeuta

Piotr Niedzielski

Piotr Niedzielski

Specjalista terapii uzależnień, pedagog

Skontaktuj się z nami!

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

Https://www.szambabetonowe.pl › ...Szamba betonowe | strona www | profesjonalne tanie tłumaczenia naukowe darmowa wycena. | rzetelne kancelaria ultimatum opinie w sprawdzonym katalogu | bezawaryjny światłowód kędzierzyn koźle od sprawdzonego dostawcy