Terapia uzależnień i DDA Łódź

Skontaktuj się z nami

Terapia uzależnień i DDA

Psychologowie i terapeuci z Poradni Rodzinnej Salomon specjalizują się między innymi w leczeniu uzależnień i DDA. Wiemy, że w rodzinie osoby uzależnionej cierpią wszyscy jej członkowie. Wielu z Was nie zgadza się z tym twierdzeniem, uważając, że problem dotyczy wyłącznie najbliższych osoby, która nadużywa alkoholu. Ona sama zaś nie odczuwa problemu, inaczej zmieniłaby swoje postępowanie.

Niemal każdy z nas zna lub widział rodzinę borykającą się z uzależnieniem alkoholowym*. Łatwo wyobrazić sobie, co czuje żona i dzieci, czekając na powrót prawdopodobnie znowu pijanego męża i ojca. Obawa, w jakim stanie dziś przekroczy próg i czy kolacja przebiegnie spokojnie, czy będzie trzeba chować się po kątach lub ochraniać mamę i rodzeństwo...

W związku z tym, że jesteśmy psychologami z wieloletnim doświadczeniem, wiemy, że cierpi również osoba uzależniona od alkoholu. To ona każdego dnia staje twarzą w twarz nie tylko z własnym problem związanym z nieodpartą chęcią sięgnięcia po używkę, ale również z nieszczęściem rodziny, na które patrzy i za które się obwinia.

Psychologowie i psychoterapeuci z Poradni Rodzinnej Salomon pomogli już wielu rodzinom dzięki terapii uzależnień i DDA. Zapraszamy do kontaktu, na wsparcie nigdy nie jest za późno!

Wsparcie psychoterapeuty – bezcenne dla osób z uzależnieniem alkoholowym

„Czuję się jak w matni, nie mogę przerwać błędnego koła...” - to stwierdzenie bez wątpienia nieraz przyszło na myśl osobom z problemem alkoholowym.

Często bez profesjonalnej terapii uzależnień, wyjście z nałogu związanego z nadużywaniem alkoholu jest niemożliwe. Pomoc psychoterapeuty kierowana jest zarówno do osoby uzależnionej jak i do jej rodziny. Alkoholik dzięki terapii ma szansę „wyrwać” się z piekła uzależnienia. Najważniejsze jest to, aby uwolnić się od potrzeby zażywania substancji, która ogranicza i niszczy życie. Osobę uzależnioną od alkoholu należy potraktować jak chorego, który nie chce ranić swoich najbliższych, ale nie potrafi postępować inaczej.

W takich chwilach najważniejsze jest to, aby podjąć wspólną decyzję o terapii uzależnień. Psychoterapeuta pomaga krok po kroku pokonywać bariery, które jak dotąd wydawały się nie do „przeskoczenia”. Należy pamiętać, że osoba uzależniona często potrzebuje nie tylko wsparcia psychologa czy psychoterapeuty, ale również opieki medycznej.

 

Mały Książę próbował dowiedzieć się, dlaczego osoba uzależniona nie może przestać pić...


"Następną planetę zajmował Pijak. Te odwiedziny trwały bardzo krótko, pogrążyły jednak Małego Księcia w głębokim smutku.
- Co ty tu robisz? - spytał Pijaka, którego zastał siedzącego w milczeniu przed baterią butelek pełnych i baterią butelek pustych.
- Piję - odpowiedział ponuro Pijak.
- Dlaczego pijesz? - zapytał Mały Książę.
- Aby zapomnieć - odpowiedział Pijak.
- O czym zapomnieć? - zaniepokoił się Mały Książę, który już zaczął mu współczuć.
- Aby zapomnieć, że się wstydzę - stwierdził Pijak, schylając głowę.
- Czego się wstydzisz? - dopytywał się Mały Książę, chcąc mu pomóc.
- Wstydzę się, że piję - zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu”.

Psycholog i psychoterapeuta mogą zapytać: Dlaczego pijesz?

Najkrótsza odpowiedź będzie brzmiała: bo nie chcę czuć!

Gdy pada słowo „uzależnienie” zwykle tworzymy w głowie obraz alkoholika lub narkomana. Jednak uzależnieniem jest również np. nieopanowana konieczność nabywania (zakupoholizm), której często towarzyszy potrzeba rozładowania negatywnych emocji, lub też pocieszenia się i dowartościowania. Coś, co z zewnątrz może wyglądać jak zwykła rozrzutność, w rzeczywistości może być skrywanym problemem, którego źródło leży głęboko w psychice osoby uzależnionej.

Istnieje wiele rodzajów uzależnień i mogą one dotknąć niemal każdego, kto jest wrażliwy i ma problem z radzeniem sobie z codziennością. Psychologowie i psychoterapeuci stwierdzają, że jedną z najczęstszych przyczyn uzależnień jest niemożność radzenia sobie z frustracją i przykrymi emocjami (np. z napięciem, lękiem, bezradnością, wstydem i poczuciem winy).

Do naszej Poradni Rodzinnej Salomon po pomoc psychologiczną wielokrotnie zgłaszały się osoby, w przypadku których uzależnienie było maską depresji, bardzo niskiego poczucia własnej wartości lub problemów w kontaktach interpersonalnych.

Nasi psychologowie i psychoterapeuci wiedzą, że osoba uzależniona sięga po substancję lub szkodliwy nawyk, aby poczuć się lepiej – odważyć się, być bardziej rozmownym, zapomnieć że są nierozwiązane sprawy.

Nałóg jest ucieczką od problemu, którego najwyższą cenę ponosi cała rodzina. Uzależnienie można i trzeba leczyć, tak jak trzeba wspierać osoby żyjące z osobą uzależnioną. Poradnia Rodzinna Salomon proponuje terapię uzależnień i DDA (dedykowaną dla dorosłych dzieci alkoholika).

Kto może się uzależnić? - zdaniem psychologów i psychoterapeutów

Jak dowodzą badania przeprowadzone przez psychologów czynników uzależnienia jest wiele. Mogą mieć one podłoże psychologiczne, środowiskowe, duchowe lub genetyczne. Szczególnie narażone są osoby pochodzące z rodzin z danym problemem. Do psychologów z Poradni Rodzinnej Salomon zgłaszają się również osoby uzależnione, które w trakcie terapii okazują się o wiele bardziej wrażliwe i podatne na różne bodźce niż reszta społeczeństwa. Ludzie, którzy wykazują mniejszą odporność na stres i mocniej odczuwają napięcia, o wiele częściej popadają w nałogi.

Psychoterapeuci jednoznacznie stwierdzają: nie istnieje grupa zawodowa, społeczna, ani płeć, która nie jest narażona na uzależnienie. Dotyka to zarówno mężczyzn i kobiety, w każdym wieku, bez względu na sytuację ekonomiczną. Osobami uzależnionymi mogą być lekarze, prawnicy, księża, nauczyciele, pracownicy fizyczni i osoby związane z każdą inną branżą.

Naszym obowiązkiem, jako wykwalifikowanych psychologów i psychoterapeutów, jest obalenie stereotypu alkoholika – jako osoby brudnej i zaniedbanej. Często ludzie, którzy borykają się z uzależnieniem tego typu, nie dają po sobie poznać otoczeniu (szczególnie w początkowej fazie nałogu), że mają jakikolwiek problem. Dramat rozgrywa się dopiero za drzwiami ich pracy, na „scenie” domu rodzinnego...


Poradnia Rodzinna Salomon to jeden z ośrodków terapii uzależnień w Łodzi. Zapraszamy na konsultacje psychologiczne i psychoterapeutyczne osoby uzależnione i współuzależnione. Trudne decyzje wbrew pozorom łatwiej podjąć dziś niż jutro!

Terapia uzależnień – co to jest i do kogo jest kierowana?

Psychoterapeuci z naszej Poradni Rodzinnej Salomon wspominają, że jednym z najczęściej zadawanych pytań – jest właśnie to zawarte w nagłówku: Co to jest terapia uzależnień?


Terapia uzależnień zaczyna się już w momencie podjęcia decyzji o leczeniu. Następnym krokiem jest znalezienie motywacji do potrzymania tej decyzji. W tym momencie osoba uzależniona zaczyna formułować w sobie postanowienia, które stanowią pierwszy krok w walce z nałogiem. Zdaniem psychologów i psychoterapeutów – często jest to jeden z najważniejszych etapów w procesie całej terapii.


W sytuacji uzależnienia od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, leki) pierwszym interwencyjnym etapem leczenia jest poddanie się oczyszczeniu, odtruciu organizmu. Jest to konieczne, aby uzyskać abstynencję, która jest niezbędna do dalszego etapu leczenia.


W przypadku każdej psychoterapii uzależnień kolejnym krokiem są indywidualne spotkania z terapeutą, a czasem z grupą innych osób uzależnionych. Na tym etapie pacjent pracuje, omawiając swoje przekonania, zachowania, relacje z innymi ludźmi, ale także uczucia tj. wstyd, bezradność, nieufność i poczucie zagrożenia oraz inne trudne sprawy, z którymi nie poradził sobie i wszedł w uzależnienie.
Celem takiej terapii jest pomoc osobie uzależnionej w poznaniu i zrozumieniu mechanizmów swojego postępowania. Dzięki temu psychoterapeuta łatwiej może nauczyć swojego pacjenta, jak zaakceptować siebie i przeżywać wszystkie emocje (zarówno te przyjemne jak i nieprzyjemne), jednocześnie żyjąc w trzeźwości.


Każda terapia uzależnień prowadzona w Poradni Rodzinnej Salomon ma charakter edukacyjny. Dzięki profesjonalnym szkoleniom nasi psychologowie i psychoterapeuci swoim pacjentom przekazują wiedzę na temat danego uzależnienia oraz jego skutków.

Tak przeprowadzona terapia uzależnień znacząco poprawia jakość życia osoby uzależnionej. Dzięki niej ktoś, kto zmaga się z nałogiem nabywa umiejętność radzenia sobie we wszystkich dziedzinach życie: społecznym, emocjonalnym, duchowym, zawodowym oraz rodzinnym.


Choć na terapię uzależnień nigdy nie jest za późno, psychoterapeuci radzą – im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany i poddany leczeniu, tym szybciej można z nim wygrać!

Na czym polega terapia DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholika)?

W Polsce żyją ponad 3 miliony dorosłych osób, które wychowywały się w rodzinach z problemami alkoholowymi. Do psychologów Poradni Salomon zgłasza się wielu dorosłych ludzi, których rodzice nadużywali alkoholu, w związku z czym ich proces wychowania nie był oparty na stabilnych i właściwych wzorcach. Brak bezpiecznego środowiska domowego, często wywołuje lęk przed różnymi codziennymi sytuacjami, zaburza poczucie własnej wartości oraz sprawia, że dana osoba nie potrafi budować zdrowych relacji międzyludzkich.


Prowadząc terapię DDA psychologowie i psychoterapeuci, muszą pamiętać o tym, że dzieci alkoholików bardzo często obawiają się założyć własne rodziny, aby nie powielić błędów, które zdeterminowały ich dzieciństwo. Uczucia, którym musi stawić czoła terapeuta i pacjent to: wstyd, drażliwość, smutek, brak nadziei, nadmierne zamartwianie się o przeszłość oraz brak satysfakcji z życia.


Podczas terapii DDA psychologowie i psychoterapeuci starają się pomóc swoim pacjentom w uporaniu się z „demonami przeszłości”, a także w poznaniu samych siebie i budowaniu własnej wartości nieopartej na uzależnieniu od emocji rodziców.


Psychoterapeuta jest osobą, która uzmysławia pacjentowi, że jest gotowy na to, aby zacząć żyć normalnie. Terapeuta jednocześnie staje się wsparciem, którego przez całe dotychczasowe życie brakowało danej osobie. Poradnia Salomon niejednokrotnie pomogła w tworzeniu własnego świata wolnego od współuzależnienia.

Pomoc dla rodzin w centrum opieki Poradni Salomon

Poradnia Salomon jest łódzką poradnią rodzinną, która zatrudnia wykwalifikowanych psychologów i psychoterapeutów. Pomoc osobom, które borykają się z uzależnieniem od alkoholu bądź innych używek lub zachowań, to wyzwanie przed którym stajemy niemal każdego dnia.

W naszym zespole psychologów i psychoterapeutów znajdują się osoby, które od wielu lat specjalizują się w pomocy rodzinom z problemem uzależnienia. Oferujemy również terapię DDA.

Zapraszamy do kontaktu z naszym sekretariatem w celu umówienia spotkania oraz zasięgnięcia bardziej szczegółowych informacji.

Możliwe są także terapie grupowe osób uzależnionych lub współuzależnionych. W celu uzyskania bliższych informacji na ten temat prosimy o kontakt pod adresem e-mail: a.pawlak@poradniasalomon.pl 

 

* do potrzeb artykułu za przykład uzależnienia została podana osoba z uzależnieniem od alkoholu. Można jednak przyjąć w to miejsce uzależnienie od dowolnej substancji psychoaktywnej lub uzależnienia behawioralne (od pornografii, hazardu, Internetu i inne).

Specjaliści

Piotr Niedzielski

Piotr Niedzielski

Specjalista terapii uzależnień, pedagog

Skontaktuj się z nami!

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

,()Jakie produkty oferujemy?Jaka jest cena szamba? | Wybierz przedmiot opiniiMożesz też przekazać | https://vrable.ibetonove-zumpy.sk | Betonové Jímky Břeclav | warszawska agencja fotograficzna agencja fotograficzna zzasieg cała polska