NaProTechnologia Łódź

Skontaktuj się z nami

NaProTechnologia

Czym jest NaProTechnologia?

NaProTechnology, (ang. Natural Procreative Technology) czyli Technologia Naturalnej Prokreacji, jest nowoczesną metodą diagnozowania i leczenia wielu schorzeń układu rozrodczego. Bazuje ona na wnikliwej i precyzyjnej obserwacji cyklu miesięcznego kobiety, opartej na Modelu Creightona. Informacje zapisane na kartach obserwacji cyklu są punktem wyjścia dla dalszej pogłębionej diagnostyki, gdyż wiele zaburzeń posiada konkretne symptomy, trudne do wychwycenia gdy nie prowadzi się zapisu obserwacji. Zapis ten jest kluczowy dla rozpoczęcia diagnostyki jak również do monitorowania zmian w cyklu zachodzących pod wpływem leczenia. Kobieta bądź para prowadząca obserwację staje się zatem aktywnym współpracownikiem lekarza, dużo bardziej świadomym funkcjonowania własnego ciała. Ponieważ NaProTechnologia z zasady wspiera naturalną płodność, dlatego nie stosuje antykoncepcji w żadnej formie, nawet w celach terapeutycznych

 


NaProTechnologia korzysta z najnowszych osiągnięć ginekologii, endokrynologii i chirurgii, jest skuteczna w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności, nawykowych poronień, zaburzeń hormonalnych, torbieli jajników, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, endometriozy, zespołu policystycznych jajników i wielu innych schorzeń. Leczeniem objęci są również mężczyźni jeśli zachodzi taka potrzeba.

 


Twórcą NaProTechnologii jak również Modelu Creightona jest prof. T.W. Hilgers z Pope Paul VI Institute w Omaha, USA. Przebieg badań naukowych prowadzonych przez 28 lat zebrał on w publikacji medycznej “The Medical & Surgical Practice of NaProTECHNOLOGY” T.W. Hilgers, The Medical & Surgical Practice of NaProTECHNOLOGY, Pope Paul VI Institute Press, 6901 Mercy Road, Omaha, NE 68106, 2004.

Co wyróżnia NaProTechnologię?

Wszelkie działanie podejmowane w NaProTechnologii opiera się na fizjologii konkretnej kobiety. Większość tradycyjnie zalecanych badań hormonalnych nie bierze pod uwagę różnej długości cyklu u różnych kobiet, przyjmując że średnio cykl trwa 28 dni, a owulacja następuje w 14 dniu. Jeśli kobieta ma cykle dłuższe lub krótsze (a jest tak w 90% przypadków), badanie wypada w nieodpowiedniej fazie cyklu. Wynik takiego badania, jak łatwo się domyślić, daje zafałszowany obraz. Dlatego tak ważne jest aby najpierw opanować umiejętność zapisu swoich cykli, gdyż to właśnie kobieta, świadoma swojej fizjologii, wybiera dzień w którym badanie jest najbardziej uzasadnione.

 


NaProTechnologia jest metodą nastawioną przede wszystkim na znalezienie przyczyny zaburzenia i wyleczenie jej. Co to oznacza? Ponieważ najwięcej małżeństw leczących się u lekarzy NaProTechnologów to osoby z obniżoną płodnością wyjaśnimy to na tym przykładzie. W przypadku niepłodności chodzi o zdiagnozowanie dlaczego nie dochodzi do poczęcia, kolejnym etapem jest leczenie i następnie utrzymanie prawidłowych parametrów w kolejnych cyklach. Każdy z tych etapów wymaga czasu, dlatego średni czas przeznaczony na leczenie szacowany jest na 2 lata. Większość poczęć następuje jednak znacznie wcześniej. Zatem celem nie jest poczęcie samo w sobie ale uzyskanie ciąży w zdrowym organizmie, co naturalnie zwiększa szansę na prawidłowy przebieg ciąży i przyjście na świat zdrowego dziecka. Celem metody jest doprowadzenie do naturalnego poczęcia, dlatego odrzuca ona wszelkie techniki wspomaganego rozrodu takie jak inseminacja czy zapłodnienie In vitro. Jednocześnie skuteczność NaProTechnologii przewyższa skuteczność procedury In vitro 3- krotnie.

 


To oczywiście nie wszystko. NaProTechnologia obejmuje leczenie całościowe, zwraca uwagę na pracę innych układów, gdyż często obniżona płodność jest wynikiem zaburzeń występujących poza układem rozrodczym.

 

The CREIGHTON MODEL FertilityCare™ System

Czym jest?

 

The Creighton Model FertilityCare™ System (Model Creightona) jest naturalnym, standaryzowanym sposobem rozpoznawania dni płodnych i niepłodnych na podstawie obserwacji i zapisu biomarkerów (śluz szyjkowy, krwawienia, długość poszczególnych faz cyklu i inne). Standaryzacja oznacza, że obserwacje kobiety zostają opisane w obiektywny, powtarzalny sposób i dzięki temu stają się rzetelnym źródłem informacji o przebiegu cyklu. Do zapisu służy specjalna karta wypełniana pod koniec każdego dnia. 

 

Dla kogo?

Metoda ta może być stosowana przez każdą kobietę, począwszy od wieku dojrzewania aż po okres menopauzy. Umożliwia poznanie faz płodnych i niepłodnych cyklu z dużą dokładnością dlatego może być stosowana zarówno w celu uzyskania jak i unikania poczęcia dziecka. Para prowadząca zapis obserwacji cyklu decyduje świadomie o poczęciu, bądź jego unikaniu. Zaletą systemu jest to, że może być stosowany praktycznie w każdej sytuacji niezależnie od tego czy kobieta ma cykle regularne czy nieregularne. W przeciwieństwie do innych naturalnych metod sprawdza się również gdy kobieta karmi piersią, nie owuluje lub jest w okresie premenopauzalnym.

Jak skutecznie?

76% par o prawidłowej płodności uzyskuje poczęcie już w pierwszym cyklu stosowania Modelu Creightona, 98% par zachodzi w ciążę w czasie do 6 miesięcy. Skuteczność systemu przy unikaniu poczęcia wynosi 98,6%. Uzyskanie poczęcia przez pary z niepłodnością wynosi od 20 do 40% w ciągu 8-12 miesięcy obserwacji cyklu. Przy wdrożonym leczeniu sięga nawet do 80%. 

Jakie korzyści?

Model Creightona daje małżonkom wiedzę potrzebną aby świadomie i odpowiedzialnie korzystać z daru płodności planując kształt swojej rodziny. W Stanach Zjednoczonych to obecnie najczęściej wybierana naturalna metoda planowania rodziny. Obserwacja biomarkerów pozwala kobietom (i ich mężom) zrozumieć i docenić funkcjonowanie ich własnego ciała ale również zwiększa świadomość ewentualnych nieprawidłowości, co może przyczynić się do wczesnego wykrycia wielu chorób. Kobieta dokładnie znając przebieg swoich cykli, sama dostrzega wszelkie zmiany i niepokojące symptomy. Zapis biomarkerów w kolejnych cyklach jest także podstawą w NaProTechnology, nowej dziedzinie medycyny, która pozwala skutecznie zdiagnozować i leczyć wiele zaburzeń układu rozrodczego. Wszelkie potrzebne badania hormonalne lub ultrasonograficzne prowadzone są w oparciu o zapis fizjologii cyklu (badania celowane) co odróżnia je od tradycyjnych badań, prowadzonych schematycznie i nie uwzględniających indywidualnych cech cyklu każdej kobiety.

Jak zacząć?

Program rozpoczyna sesja wprowadzająca, czyli niezobowiązujące spotkanie ogólne, na które zaproszone są wszystkie pary lub kobiety chcące rozpocząć obserwację. Następnym krokiem są spotkania indywidualne z instruktorem, dzięki którym system jest dopasowany do potrzeb każdego małżeństwa lub obserwującej się kobiety. Pierwsze cztery spotkania indywidualne odbywają się co dwa tygodnie, kolejne w coraz dłuższych odstępach czasu. Do zaangażowania się w metodę zaproszeni są oboje małżonkowie, jako że płodność jest ich wspólną sprawą. Wizyta u lekarza konsultanta NaProTECHNOLOGY może odbyć się po 3 prawidłowo zapisanych cyklach obserwacji.


W przypadku zainteresowania, zapraszamy na spotkanie z naszym instruktorem NaProTechnologii, p. Zuzanną Troczyńską. Odpowie ona na wszelkie Państwa pytania lub wątpliwości. Spotkanie można umówić pod nr tel. 42 632 41 80, 531 085 800.

Specjaliści

Zuzanna Troczyńska

Zuzanna Troczyńska

Instruktor Modelu Creightona

Skontaktuj się z nami!

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane